تفاهم‌نامۀ هفت ‌جانبۀ همکاری میان هفت پوهنتون کشور به منظور گسترش و تطبیق برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو با حضور داشت هیات رهبری وزارت تحصیلات عالی به امضاء رسید.

szu_admin
شنبه ۱۴۰۰/۵/۹ - ۱۴:۵۴
szu and 7 other un master pro...

در مجلس امضای این تفاهم‌نامه دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی، ضمن استقبال از همکاری میان هفت پوهنتون کشور به هدف تقویت و گسترش زبان و ادبیات پشتو، آن را یک اقدام امیدوارکننده برای شکوفایی و غنامند شدن زبان و ادبیات پشتو در کشور خواند.

MoHE Minister

اطراف تطبیق کننده این تفاهم‌‌نامه عبارت اند از پوهنتون های کابل، تعلیم و تربیه شهید استاد ربانی، ننگرهار، کندهار، هرات، شیخ زاید خوست و بلخ می باشند.szu and 7 other un master pro...

دکتور عباس بصیر گفت که تنومندی فرهنگی با زبان و ادبیات یک کشور پیوند دارد و اساس و جانمایۀ فرهنگ یک کشور را می سازد. وزیر تحصیلات عالی افزود: "کاری که شایسته زبان پشتو، هم‌چون یک زبان ملی باشد تا هنوز صورت نگرفته است و باید در برنامه های لیسانس، ماستری و دکتورا کارهای لازم و شایسته در این بخش صورت گیرد، نویسندگان و استادان این بخش بتوانند آثاری به عنوان منابع معتبر علمی خلق کنند و به تقویت و ظرفیت زبان و فرهنگ کشور کمک نمایند."

وزیر تحصیلات عالی امضای تفاهمنامه میان پوهن

szu chancellor during sign

وزیر تحصیلات عالی امضای تفاهمنامه میان پوهنتون های کشور را در سایر رشته های علمی یک اقدام ارزشمند خواند و گفت که باید نهادهای علمی از ظرفیت هم دیگر کار گرفته و در گسترش دانش از یک گوشه، به گوشۀ دیگر کشور نقش و رسالت شان را انجام دهند. پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی همچنان با تأکید به اهمیت این برنامه گفت که زمان آن است تا از منابع محدود با تشریک مساعی حد اعظم استفاده را بکنیم.

معین علمی وزارت تحصیلات عالی گفت که افغانستان خواستگاه زبان و ادب فارسی دری و پشتو است که روزگاری کشورهای جهان از این جا زبان می آموختند ولی امروزه متاسفانه وضعیت ادب و فرهنگ در کشور ما رقت‌بار شده است. پوهنمل بالاکرزی ضمن ابراز خرسندی از این اقدام، اعلامِ حمایت کرد و تأکید ورزید که برای تطبیق و تحقق آن، وزارت تحصیلات عالی از هیچ نوع همکاری دریغ نخواهد ورزید.

تسهیل روند ایجاد و تطبیق برنامۀ ماستری زبان و ادبیات پشتو، رشد و تقویت زبان پشتو و استفاده معقول و هدفمند از منابع انسانی، تخنیکی و معنوی در کار آموزش و پرورش کادرهای متخصص به درجه لیسانس و ماستری در رشته زبان و ادبیات پشتو از مهمترین اهداف این تفاهم‌نامه می باشد.

قرار است پوهنتون های دولتی کشور در یک مساعی مشترک با استفاده از امکانات مادی، تخنیکی و انسانی شان برنامه های ماستری مشترک را در رشته های مختلف مورد نیاز ایجاد و زمینه تحصیلات بیشتر را برای متقاضیان مساعد سازند.

ایجاد برنامه های ماستری مشترک در نهاد های تحصیلات عالی نه تنها فرصت استفاده موثر از توانایی های موجود در پوهنتون ها را مساعد می سازد، بلکه باعث نزدیکی و هماهنگی میان نهاد های تحصیلی به شکل حضوری و با استفاده از سیستم انلاین می گردد و از جانب دیگر پاسخگوی نیازمندی های نسل جوان برای ارتقای سویه تحصیلی شان نیز می باشد.

یادداشت: خبر های وزارت تحصیلات عالی را می توانید از ویب سایت و صفحات اجتماعی تویتر، انستاگرام و لینکدین نیز دنبال کنید

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۳/۱/۲۰ - ۱۰:۵۸
Background image

ریاست تضمین کیفیت و اعتباردهی وزارت محترم تحصیلات عالی در سال ۱۴۰۲ هـ.ش پوهنتونهای معتبر کشور را بررسی و ارزیابی نمود

 که از جمله پنج پوهنتون معتبر کشور، اعتبارعلمی و اکادمیک خویش را بدست آورد، که خوشبختانه پوهنتون شیخ زاید در بین این پنج پوهنتون معتبر و بزرگ نیز جای دارد. بنا براین اساس در یک مجلس. . .

شنبه ۱۴۰۰/۵/۹ - ۱۴:۵۴
Background image

تفاهم‌نامۀ هفت ‌جانبۀ همکاری میان هفت پوهنتون کشور به منظور گسترش و تطبیق برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو با حضور داشت هیات رهبری وزارت تحصیلات عالی به امضاء رسید.

تفاهم‌نامۀ هفت ‌جانبۀ همکاری میان هفت پوهنتون کشور به منظور گسترش و تطبیق برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو با حضور داشت هیات رهبری وزارت تحصیلات عالی به امضاء رسید.

یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۰ - ۱۰:۲۱
Background image

دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی در ملاقاتی با هیئت رهبری پوهنتون گلیشیم استانبول کشور ترکیه روی موضوعات مختلف علمی و اکادمیک صحبت و تبادل نظر نمودند

در این ملاقات هئیت رهبری پوهنتون متذکره ضمن ابراز خوش آمدید به دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی و هئیت همراه شان به آن پوهنتون، در رابطه به نهاد تحصیلی متذکره معلومات مختصر ارایه نمودن. . .

BACK TO NEWS